Přeplavání kanálu La Manche

Překonávání rekordů je přímo spojené s překonáváním nebezpečí. A i když nejste jediný, kdo dosáhl něčeho výjimečného, to vás čin nikterak neumenšuje. Během řady let se našla spousta plavců, kteří se pokusili překonat kanál La Manche oddělující Velkou Británii od pevninské Evropy. Někteří uspěli, jiným jejich snaha nevyšla. V tomto článku se podíváme na několik z těch, kterým se to povedlo.

Matthew Webb
Matthew Webb drží prvenství v překonání kanálu La Manche. Povedlo se mu to již v roce 1875. Později bohužel zemřel, když zkoušel plavat poblíž Niagarských vodopádů.

Gertrude Ederle
Úplně první ženou, která kanál La Manche přeplavala, se stala americká plavkyně Gertrude Ederle. Šlo o její druhý pokus. Napoprvé jí to nevyšlo, ale napodruhé v roce 1926 uspěla. Což jenom dokazuje, že když se něco ihned nepovede, neměl by se člověk vzdávat. V její snaze ji podporovaly noviny New York Times a Chicago Tribune. V tehdejší době nešlo o nic výjimečného a pokusy některých plavců rovněž sponzorovaly americké noviny. V době přeplavání jí navíc bylo pouhých devatenáct let.

Trent Grimsey
Australan Trent Grimsey drží rekord za nejrychlejší přeplavání kanálu La Manche. V roce 2012 se mu to povedlo za šest hodin a padesát pět minut.

Antonio Abertondo
Antonio Abertondo pochází z Argentiny a jako takový je pravděpodobně zvyklý na teplejší podnebí. Ani to mu však nezabránilo v tom, aby zvládl kanál La Manche bez přestávky v roce 1961 přeplavat tam a zase zpátky. Celkem mu to zabralo čtyřicet tři hodin.

Alison Streeter
Alison Streeter se podle všeho rozhodla, že jedno přeplavání kanálu La Manche je pro troškaře. Dodnes tak drží rekord za nejvíce přeplavání kanálu – vydala se přes něj celkem čtyřicet tři krát!

Thomas Gregory
Thomas Gregory se stal nejmladším plavcem přes kanál La Manche. V roce 1988, kdy svůj odvážný kousek podnikl, mu bylo pouhých jedenáct let. Dneska by již ve stejném věku nedostal obdobnou šanci – později byl pro přeplavání kanálu zaveden minimální věkový limit šestnáct let.

Otto Thaning
Zato Otto Thaning zvládl kanál přeplavat i ve svých sedmdesáti třech letech. To už si zaslouží úctu! Thaningovi se obdobně bravurný čin povedl poměrně nedávno, v roce 2014.